Розмір шрифту: А А А Колір сайту: А А А Зображення
Параметри Звичайна версія

Параметри шрифту:

Виберіть шрифт: Arial Times New Roman
Інтервал між символами: Стандартний Середній Великий

Параметри шрифту:

Чорним по білому
Білим по чорному
Синім по голубому
Коричневим по бежевому
Зеленим по коричневому

Головна / Новини та оголошення / Архів новин / Захист прав дітей - одне з головних завдань громад у процесі децентралізації

Захист прав дітей - одне з головних завдань громад у процесі децентралізації
3 листопада 2020 року

На цьому сьогодні наголосив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль в ході всеукраїнської селекторної наради, де розглядались питання формування та реалізації державної політики у сфері прав дітей, зокрема, стосовно забезпечення прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на сімейне виховання.

Вінниччину представляли перший заступник голови ОДА Наталя Заболотна, керівники Департаментів та служб області, відповідальні за вказаний напрямок роботи.

На початку засідання Денис Шмигаль наголосив, що питання забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування виховання у сімейному оточенні є безумовним пріоритетом, визначеним Президентом та Урядом України. Він також зазначив, що першочергове завдання – це активізація роботи з об'єднаними територіальними громадами щодо забезпечення ними функції захисту прав дітей та супроводження сімей з дітьми, які знаходяться в складних життєвих обставинах.

Керівник Уряду зауважив, що в умовах реформи децентралізації кардинально змінюються повноваження і функції спеціалістів як органів виконавчої влади, так і органів місцевого самоврядування. Громади здобули значний ресурс, фінанси  та повноваження, а також і велику відповідальність за мешканців своєї громади.

В свою чергу, Міністр соціальної політики України Марина Лазебна зауважила, що в державі реалізується комплекс заходів для вирішення зазначених питань. За її словами, наразі в Україні на обліку перебуває близько 70 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Сімейними формами виховання охоплено 91,3% від зальної кількості таких дітей.

Найвищі показники влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сімейні форми виховання у Харківській (98,7%), Вінницькій (97,6%), Рівненській (97,1%), Херсонській (96,3%), Житомирській (95,7%), Волинській (94,6%) і Полтавській (94,5%) областях.

Міністр соціальної політики України закликала регіони й територіальні громади розробляти свої соціальні програми, виділяти кошти, передбачені субвенцією, для забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і спільними зусиллями виконувати свої зобов’язання перед цими дітьми.

Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба підтримав пропозицію Міністра соціальної політики щодо необхідності запровадження перехідного періоду щонайменше на один рік із збереженням усіх працівників служби у справах дітей районного рівня, доки держава не гарантує передачу виконання усіх цих функцій на місцевому рівні.

Микола Кулеба додав: щоб стимулювати місцеві громади дбати про сімей та дітей, треба створювати службу у справах дітей, наймати фахівців соціальної роботи та розвивати соціальні послуги.

В ході засідання керівництвом Уряду поставлено завдання збільшити кількість патронатних сімей в областях. Наразі в Україні функціонує 160 сімей патронатних вихователів, з них у 2020 році – створено 44 сім'ї.

В свою чергу, Наталя Заболотна озвучила пропозицію, що для активізації створення патронатних сімей в областях, необхідно внести зміни до постанови КМУ в частині збереження заробітної плати на період відсутності дітей в таких сім'ях.

До слова, у Вінницькій області функціонує 58 дитячих будинків сімейного типу та 132 прийомні сім’ї, в яких на вихованні перебуває 652 дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та особи з їх числа.

Загалом, від початку року в області створено 5 прийомних сімей та 3 ДБСТ. До сімейних форм виховання влаштовано: в прийомні сім’ї та ДБСТ - 66 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; під опіку, піклування влаштовано 148 дітей.

З початку 2020 року статусу дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, набуло 197 дітей. З них:

  • 112 дітей влаштовані під опіку, піклування,
  • 30 - на виховання та спільне проживання в прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу;
  • 1 дитина усиновлена;
  • 17 - перебувають тимчасово в сім’ях родичів, знайомих;
  • 13 - в центрах соціально-психологічної реабілітації дітей;
  • 19 - в закладах інституційного догляду та виховання дітей;
  • 2 - перебуває в закладах охорони здоров’я;
  • 1 - навчається в вищому навчальному закладі;
  • 2 - на сьогодні вже досягнули повноліття.

За підсумками наради Прем’єр-міністр дав низку доручень, зокрема щодо створення в новоутворених районах служб у справах дітей та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та забезпечення безперервного функціонування в структурі ОДА відповідних служб та структурних підрозділів.

Облдержадміністрації спільно з органами місцевого самоврядування повинні забезпечити реорганізацію міських, районних у містах, сільських та селищних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у відповідні центри соціальних служб із денними та стаціонарними відділеннями. А також утворити у тих громадах,  де це доцільно, центри надання соціальних послуг, із денними та стаціонарними відділеннями.

Крім того, Прем’єр-міністр доручив обласним держадміністраціям посприяти у передачі закладів соціального захисту районного рівня із належним матеріально-технічним, кадровим та методичним потенціалом на баланс спроможних громад із можливістю співфінансування та задоволення потреб жителів декількох громад.