Головна / Новини та оголошення / Новини / Що таке трудовий та страховий стаж та як їх підтверджувати

Що таке трудовий та страховий стаж та як їх підтверджувати
11 липня 2019 року

Трудовий стаж – це період роботи до 1 січня 2004 року, який підтверджується записами в трудовій книжці або іншими документами. Чому саме до цієї дати? Тому що з 1 січня 2004 року набув чинності Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у якому запроваджено поняття страхового стажу.
Страховий стаж – це період роботи людини, протягом якого вона сама сплачувала або за неї сплачували щомісяця страхові внески до Пенсійного фонду України в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетвориться у страховий стаж. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Проте, роботодавець може і не сплачувати страхові внески. Тобто, запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?
Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ці дані можна отримати двома способами:
Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Фахівець Фонду видрукує вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви можете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць.
Другий спосіб. Якщо ви маєте комп’ютер – можете зареєструватись на веб-порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua і кожного місяця не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.

Що входить до страхового стажу?
До страхового стажу входять наступні періоди:
трудовий стаж до 1 січня 2004 року;
періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, курсах підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання до 1 січня 2004 року;
з 1 січня 2004 року періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати страхових внесків;
період військової строкової служби;
періоди догляду за дитиною до 3-х років;
періоди догляду за інвалідом І групи, за дитиною-інвалідом до 16 років, за перестарілим, якому виповнилося понад 80 років;
перебування на обліку в центрі зайнятості.
Страховий стаж можна “купити”.
Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до фіскальної служби і подати заяву про укладення договору про добровільну сплату страхових внесків.
Розмір внеску буде складати 22% від мінімальної заробітної плати, помноженого на два. На сьогоднішній день це 1836,12 грн. (4173*22%*2) щомісячно.
“Купувати” страховий стаж можуть:
студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу;
безробітні, які і не працюють і не перебувають на обліку в центрі зайнятості;
люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в “конвертах”;
особи, які працюють за кордоном.
Але якщо ви офіційно працевлаштовані, ви не можете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити тільки роботодавець.

Начальник відділу супроводження

інформаційних систем

та електронних реєстрів №4

управління інформаційних систем